poniedziałek, 13 stycznia 2014

Z Malinką wśród ptaków

Temat ptaków towarzyszy nam od bardzo długiego czasu, ponieważ moja córka uwielbia przyglądać się życiu ptaków czy to na naszym ogrodzie, czy też podczas spacerów. Ptak był również jednym z pierwszych wypowiedzianych przez nią słów;) Dlatego, kiedy poświąteczny szał troszkę przycichł, postanowiłam nieco przybliżyć jej zagadnienia z ptakami związane, w formie zabaw. 

Mamy nasz mały kącik plastyczny, w którym króluje rysowanie kredkami (ptaki są rysowane codziennie obowiązkowo;)), próby lepienia plasteliną, które dla mamy skończyły się takim oto okazem;), malowanie farbami (pędzelkiem i palcami). W planach mamy jeszcze wykonanie na papierze gniazda dla ptaka wraz z opowiadaniem z czego takie gniazda są najczęściej budowane.  Plakat przedstawiający "ptaki polskich bagien" wisi na tablicy ładnych parę miesięcy i jeszcze się nie znudził - przed świętami zdjęłam go aby zawiesić obrazki związane z Bożym Narodzeniem, jednak z powodu miliona próśb o ptaki szybko tego pożałowałam i wrócił na swoje miejsce;)


Kilka mini plakatów wykonałam sama. Oprócz poniższego mamy jeszcze ptaki, które odlatują na zimę oraz te, które zostają u nas. Przy okazji tego ostatniego, a także dzięki wykonanemu przez tatę karmnika, poruszamy temat zimowego dokarmiania:) Co kilka dni chodzimy też nad jezioro odwiedzić imponującą ilość kaczek, przy okazji również co nieco im podsypiemy:)  


Jedna z naszych ulubionych zabaw to magnetyczna plansza z gniazdami, do których należy pokierować odpowiednio ptaki:) Wybrałam takie gniazda, aby pokazać dziecku różne miejsca, w których te budowle mogą powstawać. 

Kolejna zabawa to dobieranie ptaków w pary wydrukowana stąd.


Budowa ptaka - obrazkowy podział na poszczególne części w formie loteryjki. 


Mamy też przygotowaną przeze mnie planszę przedstawiająca jaja ptaków (głównie drobiu hodowlanego oraz strusia dla kontrastu). Jaja otwierają się, ukazując siedzące w środku pisklęta:) Dodatkowo jajka zaopatrzone są w podpisy do czytania globalnego. 


Nie zabrakło też kart z dorosłymi ptakami, które przychodzą do Malinki z prośbą o pomoc w odnalezieniu swojego pisklęcia;)Wątek jaj uzupełniają karty mające na celu przybliżyć dziecku proces wykluwania się pisklęcia z jaja.


Segregowanie ptaków pod względem wielkości.


Co ptaki jedzą? - pomysł zaczerpnięty z tego bloga, z tą różnicą, że u nas pożywienie jest w formie drukowanej. Zabawa przyjęła się bardzo dobrze:) ..... równie zajmujące okazało się wkłuwanie wykałaczki w plastelinę, więc aby zaoszczędzić ptakom dodatkowych emocji.. przygotowałam grę... ale o tym w kolejnych wpisach:)


U Tuwima wierszy o ptakach nie brakuje więc sobie podczytujemy:)


"Ciekawe dlaczego"..... to seria mini książeczek o bardzo różnej (między innymi ptasiej) tematyce, którą ostatnio odkryłam. Za cenę kilku złotych otrzymujemy, naprawdę dużą i przedstawioną w interesujący sposób, porcję wiedzy z danego tematu - jestem pozytywnie zaskoczona:) 


Na koniec jeszcze zagraniczne strony, z których można pobrać różnorodne zadania dla młodszych i starszych dzieci z tematem ptaków w tle: tutajtutaj i tutaj.


1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawe zajęcia. My temat ptaków mieliśmy w tamtym roku, w tym jakoś zszedł na dalszy plan. Muszę odświeżyć nasze ptasie zabawy.

    OdpowiedzUsuń